2. Polštář – výběr materiálu
Polštáře nabízejí široké pole pro vaše nápady. Můžeme kombinovat nejrůznější styly, materiály, barvy a velikosti. Zužitkujete zbytky látek nebo tkaniny, které jste si kdy koupila z náhlého popudu a zůstaly ležet ve skříni.
Neváhejte. Zabalte nějaký polštář do zvoleného materiálu a vyzkoušejte si, jak by na kterých místech vašeho bytu vypadal. Na polštářcích můžete uplatnit především detaily, které by se jinde ztrácely. Můžegte si pohrát s tónováním barev a dostínů, můžete vyzkoušet neobvyklý knoflík nebo našít odvážné střapce a podobně. Uvidíte, že hledání toho pravého polštáře, který by měl napříště doplňovat strohou a nudnou pohovku, může být opravdu zábavné.
Já osobně nikdy neplánuji své polštářkové dílko až do detailů včetně jeho umístění. Někdy až pohled na celek dodá tu správnou inspiraci. Pak stačí jen změnit obrubu, dodat aplikaci, polštář zvětšit či zmenšit a nejdnou je to přesně ono. Pokaždé proto napřed vyzkoušejte něco, co se samo nabízí, ale zároveň uvažujte i o věcech naprosto protikladných. Na pohovku se možná vejde sedm středních polštářů, nebo tři velké. Možná přío volají po střídání materiálů, barev a textury, ale třeba by mohly být všechny stejné. Možná potřebují oživit nějaký detailem nebo extravagantním lemováním, ale třeba by měly zůstat úplně strohé. To všechno musíte vyzkoušet.
Polštáře můžete klidně vyměnovat podle ročního období. V zimě se vám líbí vlna a tvíd v teplých barvách, v létě je vyměníte za světlý chintz nebo pastelové hedvábí. A jestli máte byt vybavený spíše jednoduchý a přísnějším nábytkem, vaši nápadů se opravdu meze nekladou.
Damašek, potištěné plátno, bavlna si spolu mohou nádherně rozumět. Stačí sladit barevnou škálu a tónování, které odpovídá barvě stěny, pohovky i vlněného přehozu.
Bílá barva je nadčasová. Nové materiály, které se snadno udržují, se tu setkávají se vzcou krajkou z 19. století. Tu ovšem nikdy nepereme v pračce, pokud chceme zachovat pro příští generace. Pokud máte čas porhledávat bleší trhy, bazary nebo truhlu po babičce, určitě narazíte na staré ubrusy (třeba již malinko poškozené), přehozy, dečky, které budete moci použít. Nebo možná sama háčkujete a paličkujete, tak s chutí do toho.
Polštáře musejí vždy odpovídat charakteru domu, bytu, místnosti a stylu, který jsete zvolila pro jeho výzdobu. Tady vidíte příklad náderné tapiserie, která je přímo stvořená pro starožitné sametové polstrované křeslo. Ladí i se vzorovaným závěsem a starožitným nábytkem. Zvolený styl polštářů dokonale zapadá do nálady celé místnosti.