BYDLENÍ MATEK SAMOŽIVITELEK
Jak se bydlí matkám samoživitelkám? Jsme matky, které vychováváme své děti samy bez partnerů, ať už jsme nečekaně ztratily partnera, či odešel od Vás. My ženy samoživitelky, patříme do rizikové skupiny, kdy se můžeme dostat do nelehké situace, a to jak po stránce finanční, psychické, tak i se získáním zaměstnání. Naše sebevědomí někdy klesá až pod bod mrazu, přestáváme si věřit, že to samy zvládneme.
Nejdůležitější je, zatnout zuby a uvědomit si, že to vše děláme jen pro ty naše lásky. Že bez nich by to nešlo a nic by nemělo smysl. Odepíráme si jídlo, jen proto, aby jsme měly dostatek financí pro naše děti. Aby ony nic netušily a byli šťastné a spokojené. I když má otec vyživovací povinnost na vaše dítě, výše výživného často nekompenzuje výpadek v rodině. Tím se dostáváme do rizika chudoby matek jako samoživitelek. Osamělé matky, zastávají ve své neúplné rodině všechny funkce. A to od matek, otce, opravářek, uklízeček, učitelek až po živitelky.
Snažíme se našim dětem udělat co nejútulnější bydlení, ať se v něm cítí, co nejlépe. Proto hledáme možnosti přivýdělku či žádáme o podporu formou dávek státní sociální podpory, kdy ze svých vlastních zkušeností je to opravdu někdy až moc složité dosáhnout na nějaký příspěvek, ať už na bydlení, či na další druhy daňových úlev. Při hledání zaměstnání jsme často vyřazeny z pracovních pohovorů s tím, že jsme ženami-matkami. Zaměstnavatelé se obávají našich častějších nepřítomností z důvodu nemoci dítěte. Samoživitelky v mnohých případech nemají ani možnost hlídání, a tak využívají své kamarády, popř. babičky a dědečky. Tato situace není pro nás vůbec lehká, ale musíme věřit, že se brzy situace zlepší a brzy na to vše nebudeme samy.