Klimakterium – je to tady

Už to je nějaký rok co nám oběma bylo čtyřicet. Věk sice není číslo, ale přírodu vzhledem neošálíte. Uvnitř se naše tělo mění, nezávisle jak se znašíme vypadat navenek.

U mě se začala projevovat menopauza. Správně by se mělo říkat klimakterium – ženský přechod. Ten je rozdělen na tří fáze: perimenopauza, menopauza a post menopauza. Menopauza je tedy jen jednou z fází klimakteria. I když je pravděpodobně nejvýznamější.

Já teď procházím první fází perimenopauzou. Ač ještě venku není moc horko, mám časté návaly horkosti a bohužel také pocení. Více mě bolívá hlava a jsem nárazově unavená (únava pak najednou pomine). To jsou všechno příznaky začínajícího ženského přechodu. Nicméně nutno očekávat, že se to ještě zhorší. Nespravedlivé je, že některé ženy v podstatě nic nepociťují a některé mají velmi silné příznaky (asi můj případ). Nicméně u téměř všech žen dochází k tloustnutí, ochabnutí kůže a zvýšené vaginální suchosti.

Druhá fáze – menopauza, bude celá o ukončení menstruačního cyklu. Nejdříve bude rozkolísaný (někdy dříve, někdy pozdějí) a pak se začne opožďovat a protahovat. Až nakonec se neobjeví vůbec po dobu jednoho roku. A tehdy poznáte, že jste prošly menopauzou – jedině zpětně. Rozkolísanost hormonů není nic příjemného a dochází k vyšší intenzitě výše uvedených negativních příznaků.

Celé je to o tom, že rozkolísaná a časem slabší menstruace tvoří ve vajčnících méně ženských hormonů estrogenu. Rozkolísanost tvorby estrogenu (menstruace vs zbytek období) způsobuje negativní projevy (pocení, únava, atd.). Nízká tvorba estrogenu pak způsobuje změnu na těle (povislá kůže, vaginální suchost apod.).

Existují různé možnosti jak si ulevit. Největší úlevu mohou přínést (a mě přinesly) doplňky stravy na menopauzu, ideálně s fytoestrogeny. Ty působí v těle jako náhražka estrogenu a plní některé jeho funkce. Nejlepší když se kouknete na nějaké recenze a srovnání produktů na menopauzu. Každé z vás může sedět něco jiného, takže zkuste koupit i dva nebo tři typy produktů. Ideálně berte aspoň dva měsíce dle doporučení a poté můžete pár týdnů vynechat.

Další možností je hormonální substituční terapie. Je pouze přes lékaře a jedná se o přímé dodání estrogenu do těla. Obvykle jsou to léky na bázi antikoncepčních léků. Nicméně doporučuje se užívat jen při vážnějších a silných projevech.

Přeji vám hodně štěstí v této několikaleté životní fázi – může to trvat i 10 let, než si vaše tělo zvykne na nižší dávky estrogenu a negativní projevy ženského přechodu zmizí.