BEZBARIÉROVÉ BYDLENÍ MŮŽE MÍT I KRÁSNÝ DESIGN
Vlivem nemocí nebo úrazů přibývá osob, které potřebují invalidní vozík. Samozřejmě také řeší otázku bezbariérového bydlení. I když to může na první pohled vypadat velice složitě, nakonec není přestavba bytu na bezbariérový zase tak velkým problémem, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Konzultace s projektantem jsou důležité
Podstatné je si nejprve pečlivě promyslet a naplánovat požadavky, které na bezbariérový byt a jeho jednotlivé místnosti máte. Jakmile si všechno připravíte, i tehdy je třeba se řídit heslem: dvakrát měř a jednou řež. Díky tomu se vyvarujete chyb a na nic nezapomenete. Vhodná rekonstrukce se dá velmi dobře zvládnout. Hendikepovaný člověk by měl být v úzkém styku s tím, kdo bude celou rekonstrukci navrhovat a projektovat. Měl by mu ozřejmit veškeré svoje požadavky. Architekt by na ně pak měl myslet při každém svém plánu a kroku. Jedině tak dospějí oba ke správnému výsledku, který bude dobře sloužit svému účelu.
Podlaha nesmí být kluzká
Jaké základní požadavky by neměl opominout? Podstatná je především kvalitní podlaha. Ta v žádném případě nesmí být kluzká, zároveň by měla být dostatečně pevná a odolná případnému poškrábání, aby se po ní mohl pohybovat vozík, aniž by zanechával svými koly stopy nebo dokonce podlahu třeba promáčkl. Dnes už naštěstí máme k dispozici odolné kvalitní materiály jako linolea a plovoucí podlahy, které se nedají jen tak zničit. Ovšem je třeba mít na zřeteli, že koberce se pro podklad nehodí, pohyb vozíku na nich je poměrně obtížný. Pro chodby, koupelny se naproti tomu hodí hlavně dlažba, ale i tak je třeba počítat s tím, že nesmí mít kluzký povrch.
90 centimetrů jako operační prostor
Nesmí se zapomenout na to, že je naprosto nezbytné vybourat všechny dveřní zárubně a prahy. Nic nesmí bránit tomu, aby vozík mohl volně projíždět celým bytem. Šířku dveří je třeba dodržet minimálně 90 centimetrů. Tak bude mít vozík možnost bez potíží projet. Šikovné je také lepší propojení místností, které lze docílit třeba spojením kuchyně s obytnou obývací místností do jednoho celku. Třeba jídelní stůl by měl být menších rozměrů a vhodně umístěný, aby kolem něj bylo možné se bez potíží pohybovat. Ideální je zhotovit vhodný pracovní stolek menších rozměrů na kolečkách. Vozíčkáři může sloužit jako stolek pro servírování jídla nebo také pracovní deska pro různé činnosti. Díky kolečkám je možné takový stolek stěhovat z jednoho místa na druhé. Je třeba, aby všechny části bytu včetně koupelny a toalety byly ergonomicky zařízené, ovládání ve výšce, kam vozíčkář bez potíží dosáhne a také všude operační prostor 90 cm, aby se tam vozík bez problémů vešel.