PŘÍJEMNÝ VZDUCH ZAJISTÍ V BYTĚ KLIMATIZACE

Trávíte horké letní dny v prosklených budovách? Pak určitě máte pocit, že byste se horkem rozpustili. Ovšem i v některých bytech můžete pociťovat nepříjemné vedro, zvláště pokud například bydlíte v posledních patrech pod střechou. V takovém případě zcela určitě uvítáte klimatizaci. Jakým způsobem ji řešit?

Promyslete si, co budete potřebovat

Překvapivě klimatizace nemusí být zase tak drahá, jak se zdá. I když ale jde o větší investici, berte v úvahu, že vám vydrží mnoho let, takže se vám vynaložené výdaje vrátí. Vhodná klimatizace ale může váš byt proměnit z nepříjemné výhně v docela dobré prostředí. V žádném případě si ovšem do bytu nekupujte klimatizaci naslepo. Je důležité si nejdříve všechno dobře promyslet a zjistit si, které řešení bude pro váš účel nejvhodnější. Nad čím vším byste měli předem uvažovat, než padne vaše definitivní rozhodnutí, že si klimatizaci pořídíte?

Zjistěte si parametry místnosti

Ověřte si parametry místnosti, ve které bude klimatizace umístěna. Jakou má plochu, okna, na kterou světovou stranu je orientovaná, jak vysoký je strop v místnosti (výška místnosti), jaké zde najdete spotřebiče (i lednička či sporák vydává určité teplo, na to nesmíte zapomínat). V úvahu připadá i zastínění místnosti a izolace. Uvedené údaje jsou totiž velmi důležité pro výpočet výkonu klimatizace. Pokud správně provedete výpočet, zjistíte, jak výkonnou klimatizaci budete do daného prostoru potřebovat. Nemyslete si ale, že budete na všechno sami. Naštěstí jsou zde výpočtové tabulky, které vám to velmi usnadní. Není od věci se také poradit s nějakým odborníkem, který otázkám klimatizace rozumí. Podstatný je totiž třeba i fakt, zda je izolován strop a stěny, nebo je-li klimatizace i v okolních místnostech.

Mobilní jednotka je šikovná

Jakou si vybrat klimatizační jednotku? Existují dva druhy, a to mobilní nebo dělená jednotka. Některé klimatizace umí vzduch nejenom ochlazovat, ale také ohřát, což se velmi dobře hodí v zimě. Velmi dobrou volbou jsou mobilní klimatizace umístěné na kolečkách. Můžete je operativně převézt z jedné místnosti do druhé. To je výhoda, protože samotný agregát váží až 40 kg, takže jeho přenášení je docela složité. Hadice s odváděným vzduchem se dá vystrčit třeba otvorem ve zdi. Mobilní klimatizace nejsou příliš finančně náročné, ale za to bohužel docela hlučné, dosahují asi 40 decibelů.

Stálá klimatizace jako méně hlučná

Druhou variantou je dělená klimatizace užívaná jako stálá. Skládá se hned ze dvou částí. Venku je umístěna kondenzační jednotka, uvnitř potom chladicí. Vevnitř místnosti se jednotka dává na zeď, pod okno či pod strop a obvykle umí vzduch velmi dobře nasměrovat. Venku je umístěna vnější jednotka. Klidně se dá postavit i na balkon. Systém je finančně nákladnější, ale také méně hlučný, protože hlučná kondenzační jednotka je na balkoně. Třetí variantou je kompaktní klimatizace montovaná do oken nebo stěn.