BYDLENÍ – V DNEŠNÍ DOBĚ MÁ ŘADU PODOB

My ženy si klademe otázku, jak správně vybrat, ať už jsme jednotlivci či partneři nebo rodina. Jedna z nabízených variant, která připadá v úvahu je Spolubydlení, tato forma se hodně rozšířila a je většinou k nabídce ve větších městech, kde je klasický pronájem bytů, dost drahý a mladí lidé si ho nemohou dovolit. Tuto nabídku najdete prostřednictvím speciálních webových stránek.  Většinou toho využívají lidé, kteří jsou singl, studenti, matky samoživitelky. Jedná se o bydlení např. V bytě 3+1, kde má každý nájemce svůj vlastní pokoj, a kuchyň, popř. obývací pokoj, které sdílí se spolubydlícími společně. Každý hradí poměrnou část, tedy nájem je rozdělen podle počtu osob v bytě, či popř. dle velikosti pokoje, který obýváte.

Byt je většinou zařízený. A tak odpadá starost s vybavením bytu. Další varianta, která se nám nabízí je klasický pronájem, podnájem, kdy si lidé na internetu, ať už přes realitní agentury či bez realitky, popř v novinách najdou byt, dům, který se jim zamlouvá, kontaktují makléře či vlastníka bytu a domluví se na prohlídce. Většinou se realitním agenturám platí provize za zprostředkování, a kauce jednoho nájmu dopředu, která se dává jako záloha majiteli v případě prodlení platby nájmu, či poškození vybavení v bytě, domku. Tuto variantu u nás využívá většina naší populace. A v neposlední řadě je tady koupě vlastního bytu, domku, ať už na hypoteční úvěr či jeho poměrnou částí nebo platbou v hotovosti. I když jsou byty, domy v této době dost předražené, stále více lidí využívá tu možnost, kdy úrokové sazby hypoték u bank jsou na úplném dně.

Tady musíme ale počítat už s náklady navíc, myšleno vybavení bytu, popř. rekonstrukce.  Majitelé svých bytů umořují svou hypotéku tím, že byt pronajímají dalším osobám, jak na dlouhodobý pronájem či na krátkodobý, tedy něco jako AirbnB. Je to vlastně webová služba nabízející pronájem ubytování.  AirbnB je využíváno ve větších městech jako je Praha, Brno, Olomouc, Ostrava a jiné města. Tak že záleží, čemu my ženy, dáme přednost