Kvalitní spánek pomáhá vaší kondici

Chcete-li se cítit dobře, rozhodně nepodceňujte spánek. Pravidelný noční odpočinek má zásadní vliv na to, jak se budete během celého následujícího dne cítit. Kvalita spánku také nezanedbatelně přispívá k vaší celkové kondici. Ne nadarmo se říká, že spánek léčí.

Když nespíte, jíte

Pokud trpíte spánkovým deficitem, vaše výkonnost klesá. Špatně se soustředíte, zapomínáte, snáze děláte chyby. Je také prokázáno, že nedostatek spánku nepříznivě ovlivňuje také snahu zhubnout, udržet si štíhlou linii. Souvisí to s hormonální rovnováhou. Lidé, kteří méně spí, mají při výzkumech nižší hladinu leptinu, hormonu, který potlačuje chuť k jídlu. Zde také můžeme hledat příčiny nočního přejídání. Naopak lidé, kteří spí pravidelně a dobře, nemají sklony k přejídání a přibývání hmotnosti. Kvalita a pravidelnost spánku zkrátka souvisí s náchylností k tloušťce. Spánkem doplňujete energii, a pokud ho máte málo, můžete si ji hledat jinde. Proto například bude stoupat vaše chuť na sladké. Dostáváte se tak do začarovaného kruhu, ze kterého se dá těžko vystoupit. Pokud chcete zhubnout, soustřeďte se na to, abyste se dobře vyspali. Jak?

Vytvořte si optimální podmínky pro noční odpočinek

Ideální je spát minimálně sedm hodin denně. Snažte se chodit spát a usínat každý den přibližně ve stejnou dobu. Také přibližně ve stejné době vstávejte. Spící muž s otevřenou pusouTělo se tak stabilizuje, navykne si na spánek v určitou hodinu. Bude se vám lépe usínat. Odstraňte z ložnice také všechny rušivé vlivy jako počítač, televizor, mobilní telefon. Můžete si dopřát maximálně relaxační hudbu do sluchátek, nebo si rozsvítit aroma lampičku pro příjemnou vůni, která vás ukolébá do říše snů. Poslední jídlo snězte nejpozději dvě hodiny předtím, než ulehnete. Mělo by být také spíše lehčí, obsahovat nejlépe zeleninu a vlákninu, rozhodně ne tučné a sladké pokrmy. Také alkohol kvalitě spánku rozhodně neprospívá. Zatemněte si ložnici. Nesnažte se usínat při světle, které ruší spánek a tvorbu melatoninu, hormonu spánku a tmy. Pokud vás ruší pouliční osvětlení, pořiďte si kvalitní závěsy či žaluzie.

Nepodceňujte kvalitu postele

Hledáte-li příčiny nespavosti, nebo třeba důvodů, proč se budíte nevyspalí a rozlámaní či dokonce s bolestmi hlavy či zad, popřemýšlejte také o kvalitě vaší postele. Důležité je vybrat si správný rošt a matraci i polštář. Sáhněte po zdravotní matraci, neváhejte si ji v obchodě vyzkoušet. Co vyhovuje jednomu z vás, nemusí vyhovovat jinému. Někdo má rád tvrdší matraci, jiný naopak. Může se vám stát, že tu správnou postel trefíte až na několikátý pokus. Výsledky potom ale stojí za to. Budete se budit vyspalí, bolesti zad mohou vymizet. Také se soustřeďte na správný výběr prostěradla a ložního povlečení. Bude vám v posteli příjemně a nebudete se budit zpocení.