Praktická spíž součástí bytu

Každý z nás potřebuje ve svém bytě uchovávat potraviny. K tomu by měla sloužit spíž. V mnoha starších činžovních domech tato místnůstka naštěstí nechyběla. Architekti na ni nezapomínali už při stavbě domu. Obvykle byla situována na sever a měla okno, které zajistilo dobré odvětrávání, aby se potraviny nekazily. Jenže v mnoha novostavbách se se spižírnou bohužel nepočítá. Jak to napravit?

Do ledničky se nehodí všechno
I v moderních domech, kde architekti nebrali zřetel, že se hodí i místnost na uchovávání
potravin, si musíme nějak poradit. I když dnes už prakticky každá domácnost je vybavena ledničkou s mrazákem, ne všechny potraviny se hodí k uchovávání v ledničce. Například konzervy, sterilovaná zelenina v zavařovacích sklenicích, marmelády a džemy, kompoty, některé druhy ovoce, kečupy a dresinky, to vše v ledničce nejenom zabírá místo, ale vlastně tam ani nepatří. Na podobné potraviny je určena právě spíž.

Odvětrávání je důležité
Pokud na vás architekti při budování spíže jako místnůstky zapomněli, často se to vynahrazuje alespoň spížní skříní. Obvykle je umístěna v kuchyni a má například i odvětrávání do zdi. Taková skříňka může spíž, i když v malém, alespoň trochu nahradit. Pokud nemáte odvětrávání a v kuchyni je úložný prostor, kde by ho bylo možné dodatečně vybudovat, neváhejte. V budoucnosti se vám vynaložená námaha a čas bohatě vrátí. Správně provedené odvětrávání zajistí, že se vám uložené potraviny nebudou kazit.

Hodí se skříňka u severní stěny
Jestliže není možnost kam, odvětrávání vyrobit a kuchyň je pro vybudování spížní skříňky příliš malá, zkuste se poohlédnout jinde po bytě, kde byste si mohli vybudovat prostor pro ukládání potravin. Záleží na tom, jak máte situovaný byt, tedy na kterou stranu. Ideálně se k tomu hodí severní strana domu, kde je největší chlad. Pokud nemáte možnost využít severní stranu, zvolte východní.

Sklep není řešením
Samozřejmě, že můžete k ukládání potravin používat i sklep, ale ten se dobře hodí hlavně pro dlouhodobé skladování například brambor nebo kompotů. Je nesmysl, abyste neustále běhali do sklepa, tam můžete jít pouze občas. Proto je nezbytné mít příruční spížní skříňku.
Proto jestliže se chystáte na rekonstrukci bytu a uvažujete dokonce o tom spíž zrušit a rozšířit o ni prostor kuchyně, zapomeňte na to. Mohli byste toho litovat. Spíž totiž oceníte při zavařování, vánočním i velikonočním pečení, přípravě jídel na oslavy.