Duševní hygiena vám pomůže k radosti ze života

Lékem na dobrou kondici je také životní optimismus. Budete-li mít dobrou náladu, hned se to projeví i na vašem fyzickém zdraví. Proto se snažte radovat ze života. Hledejte si maličkosti, které vám zpříjemní každý všední den. Někdy i velmi drobná radost může váš den doslova rozsvítit. Nebraňte se tomu, ale naopak si to vychutnávejte.

Naučte se relaxovat

Uvědomte si především, že práce není alfou a omegou vašeho života, ale pouze jeho součástí, která umožňuje, abyste získali prostředky k obživě. Proto její význam nepřeceňujte a snažte se, aby nad vám nezískaly pracovní problémy navrch. Hledejte si koníčky, přátele, učte se účinně relaxovat podle své chuti. Vyhraďte si, pokud je to možné, jeden večer týdně jenom pro sebe. Pusťte si oblíbenou hudbu, zajímavý film, jděte na procházku nebo do fitness centra, zalezte si s knížkou do postele, zkrátka si udělejte pohodu podle svého gusta. Pomůže vám to dobít energii. Podobně byste si měli nechat pro sebe alespoň jedno dopoledne či odpoledne o víkendu.

Braňte se stresu a chraňte svá práva

Rady typu nestresujte se, jsou nesmyslné. Každý z nás je více či méně vystaven každodenním stresům. Do určité míry může být stres povzbuzující a motivující, ovšem dlouhodobé stresy, které se proměňují v úporný tlak na vaši osobu, jsou naopak velmi škodlivé. Jak s nimi bojovat? Vytvořte si účinné způsoby relaxace, které vám pomohou zregenerovat duši i tělo. Pokud vás zaměstnání dlouhodobě drtí a nevidíte východisko, možná je lepší zariskovat a pokusit se ho změnit, než jednoho dne skončit na jednotce intenzivní péče. Naučte se také bránit svoje práva, aby s vámi ostatní nezametali. I to je součástí duševní hygieny.

Požádejte o pomoc odborníka

Mezi zásady správné duševní hygieny patří právě schopnost osvojit si dobrou techniku, jak čelit nárokům moderní doby a regenerovat. Je nezbytné naučit se udržet se v psychické pohodě. Jinak vám hrozí deprese, frustrace z vývoje nebo minimálně nevyrovnanost. Pokud máte pocit, že vám problémy začínají přerůstat přes hlavu, nebojte se navštívit odborníka. Kamarádské rady často nepomohou, protože příliš zainteresovaní lidé nedokážou být objektivní a mají tendenci se v problémech spíše hrabat než je řešit. Pohled nezávislého odborníka na psychologii a mezilidské vztahy vám naopak může pomoci se alespoň v problému zorientovat.