Jak se bránit tropickým dnům

V posledních dvou týdnech zasáhly naší republiku pořádná vedra. Teploty stoupají každý den nad 30 C a sucho je největší za posledních 12 let. Jak se máme ale chovat v takových to teplotách, abychom nedošli k újmě našeho organismu?

Tropický den je definovaný jako den, kdy teplota přesáhne 30 C ve stínu. Takových dnů nebývá mnoho, ale v posledních dvou týdnech jsme jich zažili několik. V našich podmínkách nejsou takové teploty normálem a náš organismus prožívá vyšší zatížení. Přestože takové to teploty jsou spíše vyjímečné a brzo skončí, není nutné se zbytečně vystavovat riziku onemocnění. Zde je několik rad, jak se vyhnout problémům z vysoké teploty.

1. Pokud to jde zůstaňte doma

Jestliže nemusíte nutně někam chodit, zůstaňte doma a urdžujte co nejnižší teplotu. Vyplatí se mít zavřená okna i přes horší vzduch a vyšší vlhkost. Vyvětrat můžete večer kdy teploty mírně opadnou. Můžete také napustit do vany co nejstudenější vodu. V horkém bytě se voda vypařuje a vzduch tak ochlazuje.

2. Omezte fyzickou aktivitu na minimum

Nechoďte zbytečně běhat a sportovat ven v průběhu dne. Nechte si pohyb na večer nebo na chladnější dny. Pokud je vaše zaměstnání venku nebo v neklimatizovaném prostředí, raději snižte svůj pracovní výkon. Mdloby nestojí za to.

3. Držte se z dosahu slunce

Vlivem světelného sluneční ozáření vzníká úžeh. Příznakem je kromě spálené kůže také bolesti hlavy, mdloby, nevolnost či zvracení. Prevencí je hlavně dostatek tekutin, držet se mimo slunce, a ochlazovaní pokožky (vodou např.)

4. Dostatek tekutin

Denně by jste měli vypít kolem 3 litrů tekutin (nepočítaje alkohol a kávu). Při zvýšených teplotách ale zvyšte denní dávku na 4 – 5 litrů. Vaše tělo vodu rychleji vypařuje (potí) i vylučuje. Nejvhodnější je čistá voda z kohoutku, kterou můžete střídat s vlážným čajem (pokojové teploty).

Tip: pro ochlazení nemusíte zrovna napouštět vanu. Stačí, když vemete deku a strčíte jí na několik desítek minut do mrazáku a pak se jí ochládite. Poté jí můžete opakované ochlazovat podle libosti.