Tapeta na zeď vylepší interiér

Se zvyšujícím se životním komfortem vzrůstá také poptávka po moderních a krásně zařízených bytových prostorách. Každý chce mít doma hezky nejen pro svůj vlastní dobrý pocit, ale bytové prostory jsou nástrojem reprezentace člověka. Trendy v oblasti úpravy zdí se mění jen málo a dříve hojně používané tapety si opět našly cestu na české stěny.

V sedmdesátých a osmdesátých letech byly papírové tapety na zeď velmi oblíbeným dekoračním prvkem v bytě. Zřejmě proto, že byly mnohem dostupnější než jiné dekorace a byla možnost širokého výběru vzorů. Se zaplavením trhu ostatními typy dekorací (nejrůznější závěsy, obrazy, lampy, samolepící dekorace, police apod) v devasátých letech, zájem o tapety částečně upadl.

Hitem jsou vliesové tapety

Ze zahraničí se k nám postupně vrací trend tapetování, díky novým materiálům a mnohem jednodušším tapetovacím postupům. Papírové tapety jsou používány spíše již pouze pro dětské pokoje a hlavním materiálem je vlies, případně vinyl. Vliesové tapety výráběné z mixu buničiny a textilu vynikají vlastnostmi jako pevností, tvarovou a barevnou stálostí. Většina výrobců se zaměřuje právě na tento materiál, proto je na výběr tisíce motivů a vzorů. Největší výhodou vlies materiálu je jednoduché tapetování. Lepidlo natíráte pouze na stěnu a tapetu poté pouze přiložíte a přitlačíte. V případě, že se vám nezdaří ji nalepit zcela přesně dle vašich představ, můžete ji jednoduše sundat a přitlačit znova. I po zaschnutí lepidla se tapety sundají jedním tahem bez dalších pomocných nátěrů, aniž by jste je poškodili. Lze je opakovaně nalepit. Samolepící tapety jsou pak speciálně upravené fólie vhodné zejména na renovaci starého nábytku, dveří a hladkých povrchů.

Nejlepší výběr je na eshopech

Jak ale vybrat ten správný vzor? Nejvhodnější je koupit tapety na internetu. Dejte si na čas, projděte více eshopů. I když v ČR mají všechny eshopy víceméně stejný sortiment, jde o to, jak jsou v nich jednotlivé vzory dohledatelné. Například eshop www.vasetapety.cz s tapetami německá studia AS Creation má vyhledávací systém zpracován asi nejlépe. Jako jediný eshop nabízí přehledný filtr, který okamžitě zpracovává zakliknuté požadavky a nemusíte finálně nic potvrzovat. Stačí zakliknout barvu, případně vzor nebo materiál a systém vyhledá optimální volbu. Na jiných eshopech bývá hledání omezeno na výběr místnosti, kam tapetu chcete (navíc jsou tam obvykle stejně všechny, takže to vám v hledání nepomůže). Velkou výhodou je modelový interiér s tapetou téměř u každé položky. Takto si uděláte přibližnou představu jak bude tapeta vypadat u vás doma. Novinkou je výběr dle interiéru, kde si zobrazíte nejlepší interiéry bytů a v přehledu vidíte, jakými tapetami jsou stěny pokryty. To je vůbec jeden z nejlepších nástrojů webu.

Jaké vzory frčí?

To poznáte ihned ve filtrech eshopů, kterých tapet bývá na výběr nejvíce. Největší zájem je jednobarevné vzory, dále to jsou pruhy a květinové vzory. Jednobarevná tapeta není pouze plná barva, ale bývají s různě jemnou vnitřní strukturou (například svislé drážky nebo jemně zrnitá struktura). Na dotek působí hezky drsně a  plasticky (prostorově). Pruhy mohou být pravidelné s ostrou hranou, ale stále více oblíbené jsou nepravidelně široké pruhy s rozmazanou hranou. Takový vzor je vhodný na horší zeď, protože lépe zakryje nerovnosti a nebo křivost stěny. Klasické květinové vzory tvoří stále vysoký podíl motivů. Vůbec nejoblíbenější barva je fialová, šedá a modrá. Fialová je velmi ostrá, ale teplejší než modrá. V posledních době je zvyšený zájem o 3d tapety na zeď, tedy vhodně uspořádané geometrické vzory, které vytváří na zdi 3d efekt.

Samolepící tapety

Pokud by jste chtěli společně se zdí renovovat dveře nebo nabýtek, máme pro vás levné řešení. Použijte samolepící fototapety na zeď. Někdy taktéž nazývané samolepící fólie. Jsou to čtyřvrstvé fólie různých barev a vzorů s lepící plochou, kterou nalepíte na starý nabýtek, podlahu, ledničku apod. Jsou laminované (zpěvněné na povrchu) a voděodolné. Jednoduše je čístíte mokrou hadrou. Nalepení zvládnete rovněž sami.

Tapety a samolepící fólie jsou jistě vhodným doplňkem bytu. Je nutné je používat střídmě. Nejlepší efektu dosáhnete, pokud vytapetujete jednu hlavní zeď (případně dvě zdi s rohem) a k ní vymalujete méně výraznou barvu. Tím podtrhnete osobité kouzlo tapety a zvýrazníte její barevnost a vzor.