JAK ULOŽIT JÍDLO DO LEDNIČKY

Lednička je jedním z hlavních spotřebičů domácnosti která v dnešní době v podstatě nelze nahradit. Vlastní ji, dovolíme si říci, každý. Víte ovšem jak správně ukládat jídlo do ledničky, jaké jídlo tam neukládat? Přestože většina lidí zapojí ledničku do elektřiny, vyskládají do ní potraviny, a tím to končí. Správně by jste si měli přečíst k ledničce návod.

Pokud stále ukládáte potraviny zrovna tam, kde je pro ně v ledničce místo, tak zbystřete. Již naše babičky (respektive prababičky), které používaly pro chlazení sklepy či studny, věděly, že každá potravina má své místo. Každá potravina snáší různé teploty jinak a správným umístěním můžete prodloužit její životnost dvoj až třínásobek.

Moderní lednice jsou chytřejší než my

Co se chlazení týče, tak moderní ledničky toho ví o potravinách a jejich optimálních teplotách více než víme my. Výrobci rozčlení ledničku do několika teplotních zón a případně i boxů. Každá zóna má odlišnou teplotu a vlhkost. Vy, jako uživatel by jste pak měli umisťovat potraviny do správné zóny. Tyto teplotní zóny jsou zaměřeny zejména na rychle se kazící potraviny jako ovoce, zelenina, maso a ryby. Teplota a vlhkost je pro každou skupinu navržena tak, aby si potraviny udržely svou přirozenou chuť a obsah vitamínů a dalších nutričních látek. Tvrdí se, že správně umístěné a chlazené jídlo má až třikrát delší životnost v ledničce.

Vše řídí elektronika

Potřebná teplota je dosažena díky elektronice a systému rozmístěných teploměrů a vlhkoměrů. Samozřejmě systém nedopustí pokles teploty pod 0 stůpňů, kdy by začala potravina mrznout a znehodnocovat se. Vlkhost je zpravidla regulovaná pomocí ventilátoru, který nasává vzduch z venku a přes systém hadicí v zadní části ledničky se vzduch vysráží na výparníku a dle potřeby proudí již přímo do konkrétních zón ledničky. Přitom dvojitá stěna zabraňuje rosení stěny ledničky uvnitř. To jinak způsobuje srážení vody na potravinách přitisknutých ke stěně (následně například hnití či plísně). Maso a ryby se vkládají do zón s nízkou vlhkostí vzduchu a nízkou teplotou. V těchto podmínkách je značně omezena činnost mikroorganismů podílejících se na rozkladu potraviny. Naopak ovoce a zelenina se nachází v zóně vyšší vlkosti i teploty. Tím je zajištěna čerstvost.

Co dávat do ledničky?

V dnešní době dostatku potravin a každodenně plných obchodů je celkem zbytečné nakupovat příliš do zásoby. Bohatě stačí, když ovoce, zeleninu a maso nakoupíme maximálně na týden dopředu (maso klidně i na méně dní dopředu). Není nutné mít také tu největší lednici, protože její spotřeba (hlavně za mrazící box) se může pro některé domácnosti stát finančně neúnosná. Raději si zvažte, co do lednice dát a nedát. Například cibule, mrkev, česnek, zelí jsou potraviny, které v lednici být nemusí. Stejně jako neotevřené sklenice marmelády, zavařenin či konzervy. Správným umístěním a zvážení obsahu ledničky získáte nejen vždy čerstvé potraviny, ale také ušetříte nějakou tu korunu z domácího rozpočtu.