Kuchyňská linka od Ikea

Srdcem každého obytného prostoru je kuchyň a jeho kuchyňská linka. Jejím výběrem stráví především ženy spoustu času. Dříve vybíraly hlavně dle rady maminky nebo z vlastních zkušeností (vše bylo však usnadněno malým výběrem zboží), dnes z rad a obrázků na internetu. Stále více se však obracíme na specialisty.

Nespočet kuchyňských studií vám vytvoří celou řadu návrhů na míru a samozřejmě celou kuchyň dodá. Sladí vám i jednotlivé části do jednoho vámi preferovaného stylu (sladění stylu a barev úchytek, baterie, světla apod.). S nástupem projekčním programů na počítače se velkou konkurencí stávají samy maloobchodní řetězce. Zejména Ikea je v tomto nejdále. Udělájí vám dle vašich instrukcí návrh a navíc vám mohou přímo na prodejně vše ukázat nainstalované. Jejich showroom je skutečně skvělý. Samozřejmě jsou to obchodníci, takže je nutné si dát pozor, aby vám kuchyň zbytečně nezáplacali nepotřebnými prvky. Uvádíme pár příkladů z praxe a z našich vlastních chyb při koupi linky.

Necpěte zbytečnosti pod dřez

Do skříňky s dřezem si nechte dát jeden velký výsuvnýšuplík (obvykle se do něj umísťují odpadkové koše). Případně klasické otvírání do boku. Nenechte si vnutit malý vnitřní šuplík, který na prodejně byl umístně hned pod dřezem. Nenapadlo nás, že odpadové trubky a sifon zaberou spoustu místa. Vnitřní šuplík tak byl k ničemu, protože se jednoduše nevlezl tak, aby pod něj ještě bylo možné umístit koše. Nechte si dostatečnou rezervu pro odpady.

Lišty, lištičky

Při sestavování grafického návrhu v počítači vám prodejce bude v podstatě automaticky přidávat na všechny zavěšené skříňky spodní lišty a sokl na skřínky na zemi. Spodní lišty na skříňky se mohou řadě lidí líbit. Nicméně opticky snižují vzdálenost (výšku) od kuchyňské desky ke skříňc. Ta by měla optimálně být 51 cm. Pokud máte méně, o spodních lištách vůbec neuvažujte. To stejné spodní sokl. Vypadá dobře, ale můžete časem bohužel zjistit, že přeci jen chcete vytírat pod linkou, nebo si pod ní zasunout špičky nohou. Kupte tedy linku bez těchto lišt, vyzkoušejte její provoz a poté se rozhodněte, zda si uvedené lišty pořídíte. Vše se dá dodatečně připevnit k lince.

Krycí panely nemusí být potřeba

Samozřejmě jsme na viditelné plochy objednali krycí panely (na doporučení prodejce, že budeme mít sjednoceny barvy linky). Korpusy všech skříněk jsou totiž bílé. Vy pak vybíráte pouze dvířka a můžete je doplnit o krycí panel pro bok korpusu (v barvě dvířek). Naše linka byla rovněž bílá, přesto nám prodejce krycí panely víceméně vnutil. Až při stavbě jsme zjistili, že se jedná o naprostou zbytečnost. Barvy jsou téměř identické. Takže žádný z krycích panelu jsme nakonec nepoužili.

Zabalené lze vrátit

Veškeré zboží v původním obalu lze vrátit za peníze. Proto vše rozbalujte obezřetně, až ve chvíli, kdy danou věco chcte instalovat. Kromě zmíněných věcí – vnitřní pojezdový šuplík, sokl, spodní lišty a krycí panely, nám zbyly například dvě krabičky nožek pod skříňky. Většinu věci jsme zatím nerozbalili a je možno je vrátit za peníze zpět do obchodu