Štukové omítky a beton na zdi

Nerovnosti se vrací do bytových interiérů. A první na čem se projevují nové trendy jsou rozhodně zdi. V poslední době populární jsou holé betonové zdi. Pro fajnšmekry lze pořídit různě designované štukové omítky. Obě zmíněné se používají nejen uvnitř interiéru ale také na venkovní fasádě.

Moderní doba je však všeobecně velmi odhalovací. Veřejně odhalujeme své osobní fotky, své tělo a došlo i na stavební materiály. Dříve omítkou zakrývané kamenné zdi jsou dnes aspoň na ukázku odkrývané. Tradičně používaný beton byl po celá desetiletí architekty umně zakrýván dalšími materiály. Dobře vylity interiérový beton není již hrubý a drsný. Jedná se o hladký materiál s různorodou texturou vzoru. Ještě lepší je použít imitace betonu z keramiky. Ani odborník je na první pohled nerozezná od betonu skutečného. Navíc jsou keramické imitační obklady mnohem kvalitnější a mají lepší vlastnosti.

Dovnitř ven, na zem, kamkoli

Keramické obklady jsou vhodné téměř na jakoukoli stěnu staby. Podle potřeby je můžeme umístit do interiéru, na zdi nebo na podlahy. Jsou zajímavým řešením například jako obklady v koupelně a na záchodě. Na venkovní stěny jsou díky své odolnosti vůčí nevlídnému počasí taktéž vhodné. Jako u všech produktů jsou v nabídce trhu levné imitace za nízké ceny a naopak velmi drahé keramické desky, se složitým vzorem a kvalitním materiálem za ceny podstatě vyšší (řádově až násobné). Nejčastější barvou jsou různé odstíny šedi. Barva se může měnit i v rámci jednoho typu obkladu. Změny odstínu na okrajích imitovaných „betonových desek“ nebo matný lesk patří mezi dražší materiály.

Štukovaná omítka pro náročné

Výše zmíněná fakta platí i pro štukované omítky. Rovné stěny se zdají být minulostí a frčí stěny nehladké, s pravidelný či nepravidelným vzorem. Oproti klasickému štukovaní mají keramické obklady štukových imitací několik výhod. Především je to větší tvrdost a snadnější udržba. Utíráním nemůžete obklad poškodit a ulomit. Obklady lepíte na současný povrch a prácovní práce nejsou tak složité jako při klasickém nahazování štoku. Obklady jsou opět v barvách bílé či šedé (a jejich odstíny) a vybírat můžete z desítek různě drahých vzorů.