Kvalitní dveře do bytu? Jedině na zakázku

V nabídce bytových studií nebo v řetězcích s bytovým zbožím jsou stovky ne-li tisíce druhů různých dveří. Kromě klasických tvarů, mohou být i atypické do střešních místností, sklepů. Případně lze vybírat z různých druhů materiálů. Pokud ale chcete opravdový unikát, je třeba se poohlednout po zakázkové výrobě. Není to až takový problém.

Sériová výroba ničí unikátnost

Výroba většiny firem je sériová, tzn. že výrabí stejné rozměry, kování, výplň dveří v podobném stylu a velkém množství. Pokud finální dveře montuje navíc další firma, používá jednotlivé části právě těchto sériově vyrábějících firem. Proto výsledné produkty (tedy dveře v prodejnách) vypadájí ve finále velmi podobně s téměř shodnými parametry rámu. Jak tedy začít, pokud chcete dveře dle vašich požadavků na zakázku?

Vybírejte firmu se specializací

Ne káždá firma vám vyhoví na požadavek dveří na míru. Většinou zhodnotí váš návrh a začnou jej upravovat tak, aby jej mohli sestavit právě ze sériových součástek. Ve finále dostane v podstatě sériově postavené dveře, ale za vyšší cenu. Při jednání s vybranou firmou tedy vždy trvejte na dodržení vašeho návrhu. Nebraňte se jejich poznámkám, které povedou k lepšímu (např. návrh jiného vzoru rámu, kliky, případně velikosti skla ve dveřích). Nicméně jakmile začnou tlačit na změnu velikosti dveří (resp. rámu), je zřejmě, že to není firma dělající na zakázku.

Zajímají se o celkový interiér místnosti

Moderní dřevěné dveře do domu

Firma by se také měla zajímat o celkový interiér do kterého se budou dveře umísťovat. Kromě klasické úpravy povrchu dveří jako dýhy, lamináty, určitá škála barev, vám nabídne i jiné povrchy jako například koženku, imitace kamene, betonový stěr apod. Na výběr vám dají v podstatě jakoukoli barvu (protože si ji sami namíchají). Není problém sladit povrch dveří s nabýtkem nacházejícím se v dané místnosti. Místo nových zárubní (tedy jejich vybourání a nahrazení novými) je možné staré zárubně obložit. Občas je to komplikované, ale v podstatě vždy to lze (i kdyby byly původní zárubně křivé). Minimum bouracích prací ocení zejména majitelé městských bytů.

Zaplatíte více, ale víte za co

Cena dveří kompletně na míru je samozřejmě vyšší. Můžete se dostat až na dvoujnásobnou cenu. Nicméně vzhledem k přesné kalkulaci jednotlivých položek, víte přesně za co platíte. Výhodou je pak ušetření na bouracích pracích, jedinečný vzhled a hlavně funkčnosti přizpůsobená přesně na váš byt.