OZDOBY Z BAREVNÝCH GUMIČEK
Pestrobarevné gumičky dnes zdobí zápěstí dětí i teenagerů. Gumičkovací šílenství se objevilo i u nás a mnohdy se této kreativní epidemii nevyhnuli ani dospělí. Zkrátka a jednoduše, náramky z gumiček si pletou pro ozdobu doslova všechny generace.
Ideální zábava i terapie
Pletení z gumiček je rozhodně přínosná zábava. Jde o vynikající způsob, jakým si mohou děti, ale i dospělí výborně procvičit jemnou motoriku rukou. Výborný je jako terapie určená pro tělesně postižené lidi, pacienty po různých úrazech, především v případech, kdy je potřeba rozhýbat svalstvo na rukou. U menších dětí je výborné kvůli tomu, že se při pletení z barevných gumiček velmi dobře učí počítat a rozeznávat jednotlivé barvy. Skvělé jsou také možnosti v rozvoji kreativity. Procvičíte se v tvorbě a navíc bude výsledkem ještě pěkný výtvor.
Nápad mu vnukly dcerky
Kde se ale gumičkování vůbec vzalo? Stojí za ním Malajsijec Cheong Choon Ng, který žije v americkém Michiganu. Má dvě dcery Teresu a Michelle. V roce 2010 si všiml, že holčičky pletou z gumiček náramky, které mají v úmyslu darovat svým kamarádkám jako dárky. Líbilo se mu to, a tak si to vyzkoušel také. Ovšem moc mu to nešlo, měl moc velké ruce, aby si s gumičkami zdatně poradil. Proto si také obratně zhotovil pomůcku v podobě malé destičky ze dřeva. Na ni napíchal špendlíky, kam začal jednotlivé gumičky upevňovat. Následovalo obratné pletení, které díky malému primitivnímu stavu bylo mnohem jednodušší. Poradil si s ním, i když má větší ruce.
Odstartoval celosvětovou explozi gumičkování
Jeho dcerka Teresa měla nápad, že by mohl tkalcovský stav na tkaní pomocí gumiček prodávat. Jak se ukázalo, dceřin nápad měl skutečně cenu zlata. Cheong Choon Ng začal vyrábět stavy, jako materiál si už vzal plast a společně s manželkou malinké tkalcovské stavy prodávali po internetu. Začátky byly těžké, dokud se do otázky propagace nevložily obě dcery. Natáčely krátká videa, na kterých názorně předvedly, k čemu jsou ministavy dobré. Umisťovaly je na kanál YouTube. Od té chvíle se propagace skutečně rozjela. Hračkářství
Rainbow Loom si několik těchto hraček objednalo a v prodejnách ukazovalo, jaké skvosty se s nimi dají vytvořit. Obchod potom rychle roste. Jenom v roce 2012 se v Americe prodají tři miliony stavů a pak během dalších dvou let stavy zasáhnou doslova celý svět. Ještě jste to nezkusili? Pořiďte si stav a gumičky, možná zjistíte, že nečekaný talent dřímá i ve vás.